Beseda o T. G. Masarykovi

25.10.2018 08:43

U příležitosti blížících se oslav 100. výročí založení Československé republiky absolvovali žáci 8. a 9. ročníku besedu o T. G. Masarykovi, kterou vedl pan PhDr. Jiří Kotyk z Univerzity Hradec Králové. Na naší škole nebyl poprvé, jako předseda pardubické odbočky Masarykovy společnosti se účastnil také slavnostního odhalení základního kamene naší školy 22. září tohoto roku v rámci Dne otevřených dveří. 

Na besedě se snažil žákům přiblížit osobnost našeho prvního prezidenta pomocí fotografií a několika úryvků z knihy Karla Čapka "Hovory s TGM", jeho mravní hodnoty, vztah ke vzdělání i ke sportu. Objasnil žákům význam jeho zapojení se do politického života - sporu o pravost tzv. Rukopisů Královédvorského a Zelenohorského nebo tzv. Hilsneriádu, proces, v němž byl židovský mladík obviněn z rituální vraždy křesťanské dívky. 

Připomněl žákům také činnost TGM v době první světové války a jeho nemalé zásluhy na vzniku samostatného Československa.

Ve druhé části se zaměřil na nejslavnějšího roveňského rodáka Františka Udržala a jeho vztah k TGM. Zdůraznil zásluhy Udržala jakožto ministra národní obrany a pozdějšího ministerského předsedy nejen o rozkvět Rovně, ale celé republiky. O přátelství a vzájemné úctě obou mužů svědčí i to, že TGM celkem třikrát Františka Udržala v Rovni navštívil, přičemž potřetí to byla návštěva soukromá, na svatbě Udržalovy dcery.

Nakonec našim deváťákům popřál úspěch při přijímacím řízení na střední školy a učiliště a všem ostatním "Roveňákům", ať se jim v jejich obci i nadále líbí a daří.

Děkujeme za návštěvu a zajímavé a poučné zpestření školního vyučování.

Mgr. Jana Sevránková a žáci 8. a 9. ročníku MZŠ Dolní Roveň

TGM - 2.jpg 

Masarykova základní škola Dolní Roveň, okres Pardubice© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode