Dopravně – servisní a prezentační den SŠA (Střední škola automobilní) v Holicích.

06.10.2017 11:07

Ve středu 4. října 2017 navštívilo 19  žáků VIII. a IX. třídy s panem učitelem Tužilem Střední školu automobilní  v Holicích. Nejprve si všichni prohlédli venkovní stanoviště s ukázkou osobních i nákladních aut a automobilu vyrobeného ve spolupráci s Univerzitou Pardubice. K vyzkoušení byly i trenažery motocyklu, osobního i nákladního auta. Následovala prohlídka školy s odbornými učebnami a poté i pracoviště praktických činností. Zde si učni ověřují a převádějí  své teoretické znalosti do praxe. Mají dobře vybavená pracoviště s modely částí aut i osobní auta, na kterých mohou vyhledávat a diagnostikovat simulované závady autotronici pomocí moderních přístrojů a odstraňovat poruchy poté zkouší  automechanici a autoelektrikáři. Poškozené plechové části čekají na zručné ruce autoklempířů. Ve vyšších ročnících už skutečně opravují osobní auta zákazníků za bedlivého dozoru mistrů odborného výcviku. Po prohlídce školy jsme se přesunuli na parkoviště na náměstí. Zde žáci SŠA zdarma prezentovali svoje profese kontrolou a drobným seřizováním aut zájemcům z řad veřejnosti. Ke zpestření naší exkurze přispěly i partneři SŠA – BESIP s testy a simulací pohybu opilého člověka, Policie ČR ukázala techniku na silniční kontroly – radary statické i mobilní v autech, také mobilní stanoviště na vážení aut, které hravě dokáže odhalit přetížené kamiony ničící naše silnice. Zazávodit si  bylo možné i s modely rádiem řízených aut. Program zpestřili i hasiči ukázkou zásahu u havarovaného auta s vyproštěním osob z vozu. Svoje stanoviště zde měli i abilympionici , kteří umožnili přítomným zážitek "na vlastní kůži". Žáci vyzkoušeli  jízdu na invalidním vozíku, překonávání  bariér pomocí francouzských holí a sebeobsluhu  jednou rukou, chůzi se zakrytým zrakem s bílou holí. Ocitali se tak v obtížných situacích, které musí lidé s různými postiženími řešit při běžných denních činnostech  a mohli zakusit pocity člověka s  postižením a zároveň si uvědomili, jak a čím lze těmto lidem pomoci.

Exkurze se všem našim žákům líbila, získali představu o oborech na SŠA a někteří si studijní či učební obor na této škole v budoucnu zcela jistě vyberou.

Mgr. Zdeněk Tužil

 

                                                                                              Mgr. Zdeněk Tužil

Masarykova základní škola Dolní Roveň, okres Pardubice© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode