Informace k režimu škol

25.01.2022 08:53

Vážení zákonní zástupci, raději uvádím pro vaši informaci zásady současného režimu škol.

Po pondělním testování nemusela a nadále nemusí být nařízena karanténa, protože spolužáci nakaženého žáka jsou od něj ihned izolováni, a není tak pro ně rizikovým kontaktem. Kvůli zrušenému čtvrtečnímu testování děti nemusí na základě školního testování do karantény vůbec. Dostat se do ní mohou, pokud bude mít spolužák v týdnu pozitivní test například po testování v rámci rodiny.

V pondělí se žáci otestují antigenním testem. V případě pozitivního antigenního testu škola kontaktuje rodiče, který musí zajistit neprodlený odchod žáka ze školy a absolvování PCR testu. Zbytek třídy může pokračovat v běžném režimu výuky. 

Škola také kontaktuje krajskou hygienickou stanici, která vystaví žádanku na PCR test. Pokud i PCR test vyjde dítěti pozitivní, rodič by měl zavolat praktickému lékaři, který nařídí izolaci.

Kdyby byl žák pozitivně antigenním testem testován v průběhu týdne (jinde než ve škole), tak v případě, že by byl dva dny před projevem příznaků covidu nebo dva dny před provedením testů ve škole, musí rodič bezodkladně dát vědět škole. Ta potom kontaktuje krajskou hygienickou stanici, která podle nařízení MZČR „provede epidemiologické šetření, včetně vyhodnocení rizik a přijme adekvátní protiepidemická opatření k zabránění šíření nákazy.“

Může tedy rozhodnout o karanténě nebo o preventivním screeningovém testování žáků, kteří nejdou do karantény a testují se antigenními testy do výsledku PCR (tzv. systém test to stay).

Tento týden by měla Sněmovna projednat zákon, který by umožnil ředitelům škol při velkém počtu lidí v karanténě až desetidenní mimořádné volno nebo distanční výuku. Kdyby již tento zákon byl schválen, vážně bych o distanční výuce alespoň na pět dní uvažovala, situace v naší škole se velmi zhoršuje. Zabránit jí můžeme jen tak, že po karanténě se nám budou vracet zpět opravdu zdravé děti a ve škole budeme i při výuce nosit všichni respirátory.

Děkuji vám předem za pochopení a spolupráci.

            Mgr. Jarmila Michálková, ředitelka školy

Masarykova základní škola Dolní Roveň, okres Pardubice© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode