Exkurze Po stopách Karla Jaromíra Erbena

01.06.2022 12:35

Loni v březnu jsem během distanční výuky ve třídě 8. A zadala online projekt s názvem „Po stopách spisovatelů“ jako velké opakování doposud probraného učiva z literatury. Žáci byli rozděleni do skupin a navrhli vlastní exkurzi. Tu potom prezentovali při online hodině a třída hlasovala pro nejlepší projekt, který bude uskutečněn na konci 9. ročníku.

Přestože se sešlo mnoho velice kvalitních prezentací, s velkou převahou nakonec zvítězili autoři projektu „Po stopách Karla Jaromíra Erbena“ – Michal Bárta, Matěj Janáček a Michal Kosina, a tak jsme se skutečně dne 26. 5. 2022 vydali po stopách Karla Jaromíra Erbena. K 9.A jsme přibrali ještě 9.B a 8. třídu a doprovod nám dělaly paní učitelky Kopová a Záplatová.

Exkurzi jsme zahájili ve výrobně hořických trubiček v Miletíně. Milá paní průvodkyně nás přivítala, hned na úvod jsme mohli ochutnat „rozbalenou“ suchou trubičku, která se dost lepila na zuby, potom už následovaly ochutnávky různých druhů trubiček a „výlet“ do jejich historie. Nakonec jsme se rozdělili do tří skupin, jedna odešla nahlédnout do rodného domku Karla Jaromíra Erbena a vyslechnout si poutavé vyprávění o životě a díle tohoto obrozeneckého velikána, další dvě skupiny si postupně zkusily umotat vlastní hořickou trubičku, nutno poznamenat, že s velkým úspěchem. Nejspíš málokdo ji přivezl domů, jelikož vypadala lákavě a chutnala neméně skvěle. Na své rodiny ale žáci nezapomněli a vykoupili místí obchůdek. Potom jsme se prostřídali.

Když jsme se všichni znovu sešli, vydali jsme se na čtyřkilometrovou naučnou stezku. Na ní jsme se setkali s dřevěnými sochami, postavami z balad ze sbírky Kytice. Počasí nám přálo, procházka krásným okolím Miletína byla velmi příjemná. Jen žaludky se hlásily o slovo, jeli jsme je tedy umlčet do Pardubic. Tam nám kluci jako bonus naplánovali kino - Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství.

Myslím, že si každý na exkurzi našel to, co ho bavilo, a všichni byli spokojení.  Mgr. Ivana Šmaterová

Masarykova základní škola Dolní Roveň, okres Pardubice© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode