Informace k lyžařskému výcviku

28.02.2019 16:29

Za necelý měsíc pojedou žáci naší školy na lyžařský výcvik. S výcvikem je spojena řada úkolů a starostí, ale škola chce dát možnost žákům naučit se nebo se zdokonalit v lyžařských a snowboardových dovednostech, tak do toho jde.

Letos se na lyžařský výcvik přihlásil výjimečně velký počet zájemců (50 žáků), snad i na základě spokojenosti z roku předešlého. Museli jsme tedy některé nejmladší zájemce odmítnout, výcvik je totiž určen přednostně pro žáky 7. a 8. ročníku.

Celkem tedy pojede 45 žáků, 4 instruktoři a 1 zdravotník.

Se sněhem a s počasím vůbec je vždy nejistota, nikdo nemůže rok dopředu říci, kdy budou podmínky dobré.

Kolem pozdního termínu výcviku a chaty Juráška, kam pojedeme již poněkolikáté, se mezi některými rodiči šíří neoprávněná kritika, proto zde posílám vyjádření našeho nejzkušenějšího instruktora lyžování, pana Mgr. Zdeňka Tužila (instruktor na LV od roku 1980 – doposud).

A teď již slova pana Mgr. Z. Tužila:

Sjezdovka u chaty Juráška je jednou z mála uměle zasněžovaných sjezdovek u chat v Olešnici v Orlických horách. Je situována na severním svahu, má převýšení 80 m. K chatě Juráška patří 2 svahy s provazovými vleky 50 m a 100 m pro výuku úplných začátečníků a hlavní svah (Kačenčina sjezdovka) 400 m dlouhý, vhodný pro pokročilejší lyžaře. Sjezdovka je po obou stranách zajištěna ochrannými žíněnkami, které jsou umístěny na všech sloupech a pevných bodech v okolí sjezdovky. Na konci sjezdovky jsou rozprostřeny ochranné sítě. Svah je pravidelně upravován rolbou, v případě potřeby i 2x denně. V případě nedostatečné přírodní sněhové pokrývky využívá provozovatel sněhových zásob umělého sněhu, běžná vrstva 80 – 100 cm sněhu. Pro děti je nainstalován zpomalovač vleku a obsluha pomáhá s nástupem na vlek i úplným začátečníkům. V horní části sjezdovky bývá několik skokánků a terénních nerovností, na kterém mohou trénovat své dovednosti zkušenější a pokročilejší lyžaři. Velkou výhodou je, že celý areál má naše škola pro sebe a nehrozí riziko kolizí s cizími lyžaři. Lyže máme uloženy po celou dobu u sjezdovky a nemusíme je každý den přenášet.

Ubytování je standartní, objekt máme celý k dispozici pouze pro sebe – jídelnu, společenskou místnost s video a audio technikou, s možností využívání ostatních sportovišť – stolní tenis, hřiště s umělým povrchem.

Všechny výše uvedené věci kompenzují březnový termín s typickým jarním sněhem, po ránu tvrdým (ne zmrzlým), přes poledne měkkým. Nicméně ani lednový či únorový termín nedává záruku ideálních sněhových podmínek se suchým prachovým sněhem.    Mgr. Zdeněk Tužil

Věřím, že i přes téměř jarní počasí, budou podmínky na lyžování v době našeho výcviku dobré. Přeji si hlavně, aby se všichni zúčastnění vrátili zpět zdraví, plní hezkých zážitků a dobrých lyžařských nebo snowboardových dovedností.

Mgr. Jarmila Michálková, ředitelka školy

Masarykova základní škola Dolní Roveň, okres Pardubice© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode