Materiály pro ukrajinské děti a rodiče

13.03.2022 00:18

Dobrý den,

abychom zatím alespoň trochu pomohli ukrajinským rodinám s dětmi školou povinnými, přikládáme zde odkazy na různé pro ně užitečné materiály – informace, slovníček, ukrajinské učebnice, …

Přejeme ukrajinským přátelům v naší zemi všechno dobré a v jejich rodné zemi mír.

www.edu.cz/methodology/vzdelavani-ukrajinskych-deti-v-cr/#jak-postupovat-pri-zaclenovani-deti-do-kolektivu

flexibooks.cz/ukrajina/c-1585/?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=FRAUS-KA220033-2022-03-08

www.fraus.cz/cs/o-nas/pro-media/aktuality/ucebnice-pro-ukrajinske-deti-v-cr-25155

www.youtube.com/watch?v=3HKZGay0DP0

www.youtube.com/watch?v=3HKZGay0DP0

www.mediacreator.cz/mc/index.php

 

Dle informací MŠMT je v průběhu prvních měsíců pobytu ukrajinských dětí v ČR důležitá zejména postupná adaptace na život v nové zemi. Pro psychickou pohodu dětí je vhodné zajistit jim volnočasové aktivity ve skupinách vrstevníků, aktivně jim pomoci osvojit si základy českého jazyka formou přiměřenou jejich věku. Důležité jsou socializační aktivity, prostor pro kreativní činnost, sport a pohyb v přírodě. Ukrajinské ministerstvo školství a tamní vzdělávací organizace připravují pro ukrajinské děti distanční výuku dle ukrajinského vzdělávacího programu, ve kterém děti v tomto adaptačním období mohou v přeměřené míře pokračovat.

Přijetí dětí z Ukrajiny do základní školy v ČR je vhodné v případě, že dítě neprožívá akutní trauma, důležité je, aby se dítě do školy těšilo a nevnímalo pobyt ve škole v novém kolektivu bez jazykové znalosti jako další stresující událost. Ideální by bylo vytvoření třídy ukrajinských dětí, které by vyučovala paní učitelka z Ukrajiny. I tyto možnosti se v naší oblasti zvažují a domlouvají. Zatím je vše ve vývoji.

Mgr. Jarmila Michálková, ředitelka školy

Masarykova základní škola Dolní Roveň, okres Pardubice© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode