Prožitkový seminář Společnou cestou

14.05.2019 14:21

V pondělí 13. 5. absolvovali žáci 6. a 7. ročníku projektový den s názvem Společnou cestou. Jednalo se o prožitkový seminář, jehož cílem bylo přiblížit dětem život hendikepovaných lidí. Většinu dne byli žáci rozděleni na menší skupinky a procházeli stanoviště, která pro ně připravili zástupci Tyflocentra Pardubice a České abilympijské asociace. V odpoledních hodinách je čekal kruhový trénink na stanovištích s netradičními cvičebními pomůckami a na závěr přijela paní psycholožka, která s dětmi rozebírala vztahy ve třídě.

Zde jsou postřehy žáků 7. třídy:

Dnešní den se mi velmi líbil, jsem rád, že jsem poznal život zrakově postižených nebo hendikepovaných, ale neumím si představit takto žít. Je dobré, že jsou mezi námi lidé, kteří jim dobrovolně pomáhají, i přesto že za to nedostávají adekvátní finanční ocenění. Dozvěděl jsem se, že když je na bílé holi červený pásek, znamená to, že člověk má kromě zraku problémy i se sluchem. Společně s pracovníky Tyflocentra přijela i nádherná fenka Čikita, která je vycvičená jako vodící pes. (Martin Šitina)

Dnes jsme si vyzkoušeli, jak náročné je psát a chodit poslepu, poznávat věci podle sluchu a pohybovat se pomocí invalidního vozíku přes různé překážky. Z celého dne jsem si odnesla poznání, že lidé s hendikepem to v životě nemají vůbec lehké, a my můžeme být šťastní, že jsme zdraví. (Kateřina Kolmanová)

Třetí vyučovací hodinu jsme si povídali a zkoušeli různé činnosti s panem Petrem z Tyflocentra, který oslepl při dopravní nehodě. Měl s sebou vodícího psa, který mu pomáhá při chůzi. Také jsme byli seznámeni s tím, jak máme pomoci nevidomým. Tato hodina byla velmi zajímavá, odnesla jsem si hodně poznatků a obdivuji pana Petra, že se dokázal s problémem vyrovnat, jezdí do zaměstnání a dělá aktivity jako vidoucí lidé. (Anna Drábková)

Líbily se mi všechny činnosti, kterými jsme prošli, ale nejvíce mě zaujala jízda na invalidním vozíku. Když jsem zjistil, jak je to těžké, začal jsem obdivovat, jakou sílu a výdrž musí mít hendikepovaní lidé. Velmi mě překvapilo, když jsme se dozvěděli, že cena vodícího psa se pohybuje od 250 000 – 300 000 Kč. Dnešní den mi ukázal, jak těžké je žít se zrakovým postižením nebo se pohybovat na vozíčku. Díky tomu mám velký respekt k těmto lidem. (Ondřej Valenta)

Jak se vlastně žije s úplnou slepotou? O tom jsme se přesvědčili sami, když jsme prošli různými situacemi. Zkoušeli jsme psát, kreslit, chodit s bílou hůlkou a jezdit na vozíčku. I když dnes existuje spousta pomůcek na ulehčení života s hendikepem, zrak nám nenahradí nic. Je dobré, že existují organizace, které postiženým lidem pomáhají a připravují pro ně různé aktivity. (Kateřina Jelínková a Michaela Sochorová)                  Zpracovala  Mgr. L. McGrath

Masarykova základní škola Dolní Roveň, okres Pardubice© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode