Závislosti online

25.03.2019 08:03

V pátek 22. března se druhý stupeň zúčastnil přednášky na téma Závislosti online. Vyprávění RNDr. Bc. Ludvíka Hanáka bylo velice poutavé hlavně z důvodu, že sám prošel závislostí, která mu zničila slibně se vyvíjející kariéru. (Pracoval ve školství, stal se ředitelem školy, napsal učebnici matematiky pro střední školy.)

Žáci se dozvěděli, co je na začátku jakékoli závislosti a co k ní přispívá, jak se projevuje člověk, který už závislosti propadl, o možnostech, jak se dostat ven ze začarovaného kruhu, ale i o tom, že závislost v podstatě nelze vyléčit.

Zajímavá a zároveň alarmující je skutečnost, že čeští hráči online her jsou schopni průměrně strávit 40 hodin týdně na internetu, což je řadí na druhé místo v Evropě, hned za Španěly. Také jsme se dozvěděli, že mezi pacienty psychiatrické léčebny, kteří se léčí ze závislostí, je hodně vysokoškolsky vzdělaných lidí.

Žáci byli rovněž varováni před riziky a nebezpečími, které se skrývají na internetu v podobě různých lákavých nabídek a falešných zpráv.

Na závěr si všichni udělali krátký test, po kterém zjistili, zda mají sklony k online závislostem.

Je záslužné, že pan Hanák již několik let navštěvuje školy po celé republice, tisícům žáků předává tyto informace a dá možnost nahlédnout do příběhů, které se skutečně staly.                                                   Mgr. L. McGrath