Výchovná poradkyně

Mgr. Jaroslava Balášová

Kontakt: 466 688 177, 722 454 261

balasova.jaroslava@zsdolniroven.cz

Konzultační hodiny:  St 13 - 15 hod, po domluvě jsou možné konzultace i mimo uvedené hodiny.

METODIK PREVENCE

Mgr. Ivana Šmaterová

Kontakt 466 688 177, 607 040 650

smaterova.ivana@zsdolniroven.cz

Konzultační hodiny: po předešlé domluvě

Statut školního poradenského pracoviště

1. Úvod

V posledních letech prochází naše společnost velkými změnami, které se odrážejí i ve školním a rodinném prostředí. Mění se tak potřeby uživatelů poradenských služeb poskytovaných ve školách. Proto je nutné tyto služby postupně zefektivňovat a rozšiřovat a ve školách začínají vznikat školní poradenská pracoviště.

Dalším důvodem k rozšíření existujícího systému poradenství ve školách je zvyšující se počet dětí vyžadujících pedagogicko-psychologické služby. Podle již tradičního poskytování odborné pomoci pro podporu vzdělávání, profesní orientaci a volbu vzdělávací dráhy jde i o posílení prevence sociálně patologických jevů, o podporu a vytváření podmínek pro rozvoj osobnosti žáků a harmonizaci vztahu rodiny a školy, o podporu integrace dětí se zdravotním postižením do běžných typů škol. Důležitým úkolem školního poradenského pracoviště bude i péče o učitele vzhledem k náročnosti a odpovědnosti jejich práce a podpora proměny školy vůbec. Proto se na MZŠ Dolní Roveň od 1. 9. 2017 zřizuje školní poradenské pracoviště, jehož hlavním úkolem je poskytování poradenských a konzultačních služeb pro žáky, jejich zákonné zástupce a pedagogy.  Podpora vzniku školních poradenských pracovišť vychází z Metodického listu MŠMT k poskytování poradenských služeb na školách a školských zařízeních č.j. 13 4099/98-24. Právním podkladem je Vyhláška č.72/2005 sb. ve znění pozdějších změn, novely vyhlášky 197/2016 Sb.

2. Organizační struktura

Vedoucí školního poradenského pracoviště:

• výchovný poradce

Členové školního poradenského pracoviště:

• školní metodik prevence
  • třídní učitel
  • (školní speciální pedagog)
  • (školní speciální pedagog – logoped)
  • (školní psycholog)

3. Hlavní cíle

• zkvalitnění poradenských služeb ve škole poskytovaných žákům, jejich zákonným zástupcům a pedagogům
  • zlepšení sociálního klimatu školy